Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

     Instagram, tüm diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi sosyalleşmeyi hedefliyor. Sosyalleşmenin en kolay yolu ise tanıdığımız isimleri tek tek aramak ve bulduğumuzda onları arkadaş listemize eklemekten geçiyor. Bunu yapmak ise bazen sandığımızdan daha zor olabiliyor. Soyadı konusunda emin olmadığımız isimler nedeni ile arama ekranı birçok isimle dolabiliyor. Arama yaptığımız isimlere ilişkin arama geçmişi instagram tarafından saklanıyor. Instagram arama geçmişi, sonrasında kolaylıkla aynı isimler üzerinden arama yapılabilmesini sağlıyor.

 

     Bazen hızımızı alamayıp olayı stalk boyutuna getirebiliyoruz. Sevdiğimiz kişiler kadar aslında sevmediğimiz kişilerin de isimlerini aradığımız olabiliyor. Sonrasında arama geçmişinde yer alan bu isimler can sıkıcı hal alabiliyor. Instagram arama geçmişi nasıl silinir sorusu da işte tam da bu noktada önem kazanıyor. Geçmiş tarihlerde yaptığımız aramaları görmek istemiyorsak, arama geçmişini temizleyerek bunu kolaylıkla sağlayabiliriz.

 

Instagram arama geçmişini silmek için;

 

  • Instagram uygulamasına kullanıcı adınız ve şifrenizi kullanarak giriş yapmalısınız.
  • Menüler arasında yer alan arama sekmesine tıklayın.
  • Bu bölümde beğendiğiniz gönderilere benzer gönderilere ulaşabileceğiniz bir keşfet alanı da yer almaktadır.
  • Sayfanın hemen üzerinde yer alan arama kutucuğunu tıklayın.
  • Açılan bölümde, başlıca geçmiş aramalar, aranan hesaplar, etiketler ve yerler gösterilir.
  • Arama geçmişinde görüntülediğiniz geçmiş aramanızın hemen yanında bulunan çarpıya tıklayarak bu aramanızı listeden kolaylıkla çıkarabilirsiniz.
  • Arama geçmişinin sağ üstünde yer alan tümünü göster linkine tıkladığınızda tüm arama geçmişi görüntülenecektir.
  • Arama geçmişinin sağ üstünde yer alan tümünü temizle linkini kullanarak tüm arama geçmişinizi temizleyebilirsiniz.
  • Arama geçmişini temizleme işlemi geri alınamayacağından karşınıza çıkan uyarı kutusunda yeniden tümünü temizleye tıklayarak işleminize onay vermelisiniz.
  • Arama geçmişinde tümünü temizle dediğinizde, başlıca aramalarınızın yanı sıra; aradığınız hesaplar, etiketler ve yerler de kalıcı olarak silinecektir.

 

    Instagram arama geçmişini mobil uygulama üzerinden yapabileceğiniz gibi instagram web sayfası üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Arama geçmişini temizleme işleminin kalıcı bir işlem olduğunu ve geri alınamayacağını unutmamalısınız.

 

     Instagram arama geçmişini, daha öncesinde bulduğunuz ancak arkadaş olarak eklemediğiniz hesaplara kolaylıkla ulaşmak için kullanabilirsiniz. Arama geçmişinin tamamını temizlemek yerine sadece rahatsız olduğunuz aramaları silerek bu kolay kullanımdan faydalanmaya devam edebilirsiniz.

3 Dakika Önce