Influencer Pazarlama Nedir? Instagramda Nasıl Kullanılır?

Influencer Marketing, eski ve yeni pazarlama araçlarının bir karışımıdır. Ünlülerin onaylanması fikrini alır ve onu modern içerik odaklı bir pazarlama kampanyasına yerleştirir. Influencer pazarlaması durumunda ana farklılaştırıcı, kampanyanın sonuçlarının markalar ve etkileyiciler arasındaki işbirlikleridir. Influencer, ünlülerin aksine her yerde olabilir. Herhangi biri olabilirler. Influencerları etkili kılan, web ve sosyal medyadaki büyük takipçileridir. Influencer Instagram’da popüler bir moda fotoğrafçısı veya tweet atan iyi okunan bir siber güvenlik blogcusu veya LinkedIn’de saygın bir pazarlama yöneticisi olabilir. Her sektörde etkili insanlar vardır. 

Bazılarının yüzbinlerce, bazılarının ise milyonlarca takipçisi olacaktır. Ancak çoğu sıradan insanlara benzeyecek. Bazı durumlarda daha az, yalnızca 10.000 takipçileri olabilir. Yine de kendi alanlarında uzman oldukları için itibar kazanmış olacaklar. İnsanların sorularına cevap veren, başvurulacak kişilerdir. Uzmanlık alanlarına bağlı olarak, kendi uzmanlık alanlarında en ilgi çekici sosyal paylaşımları yapan kişilerdir. Bu noktada Influencerlar tüketici davranışlarını şekillendiren bir güce de sahiptir.

Influencer Pazarlama Instagramdan Nasıl Kullanılır?

Fenomen pazarlama, etkileyici pazarlama ya da nüfuzlu pazarlama gibi farklı şekillerde adlandırılan influencer marketing ile ilgili bilgilere geçmeden önce influencer kavramına değinmek gerekir. 

Fenomen olarak nitelendirilen kavram, Fransızcadan Türkçeye geçmiş olan bir kelimedir. TDK’ya göre olay ve görüngü olarak ifade edilen bu kavram farklı araştırmacılar tarafından farklı şekillerde tanımlanmaktadır. Özellikle sosyal medya kavramının günümüzde büyük bir gelişim göstermesi ile birlikte önemli hale gelen influencer kavramı takipçi sayılarına göre de çeşitlendirilmektedir. Bu sınıflandırmalar aşağıdaki gibidir. 

Takipçi Sayısına Göre influencerlar

  • Mikro influencerlar: Niş bir kitleye hitap eder. Resmi bir sınıflandırma olmasa da 100.000 takipçiden daha az takipçiye sahip olan hesaplar mikro nüfuzlu olarak isimlendirilir . 
  • Makro influencerlar: Twitter, Instagram, Youtube gibi önemli sosyal medya kanallarında en az 6 rakamlı bir takipçi sayısına sahip olan influencerlar makro influencerlar olarak ifade edilmektedir. Bu influencerlar sosyal medya da milyonlarca kişiye hitap ettiği için son derece önemli bir kitledir.

Influencer kavramı genel olarak etkilemek, ikna etmek, tesir etmek, etkili olmak, söz geçirmek gibi biçimlerde ifade edilir. Etkileyici pazarlama, diğer insanların satın aldığı şeyler üzerinde etkisi olanlara pazarlama ürünleri ve hizmetleri içerir.

“Influencer Pazarlama Nedir? Instagramda Nasıl Kullanılır?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: